GLEDEN ER Å VÆRE TIL NYTTE!

Kyneo – planleggingsverktøyet som fungerer i praksis

Voksen mann stter ved pulten på jobben og viser systemet han jobber med på skjermen

I Nordic Crane lever vi av presisjon. Hver dag planlegges og koordineres tunge løft, avanserte oppdrag og store prosjekter på tvers av avdelinger og land. God planlegging er ikke bare et støtteverktøy, men helt avgjørende for leveringsdyktigheten. Løsningen har vi funnet i Kyneo.

For et selskap som vårt er planlegging av drift alfa og omega. Vi disponerer rundt 350 maskiner og har rundt 430 medarbeidere. Vi opererer i flere land med ulike regelverk, kompetansekrav og kundebehov. Dette betyr at vi til enhver tid må ha raske svar på spørsmål som:

  • Hvilken kran er tilgjengelig – og hvor befinner den seg?
  • Hvem har riktig opplæring og kunnskap til å betjene maskinene?
  • Hvordan sikrer vi effektiv og god innsats av både maskiner og mannskap?

Utviklet for virkeligheten, ut fra virkeligheten

Vi har gjennom årene hatt mange forskjellige systemer av varierende kvalitet, og mye har blitt løst ved hjelp av kombinasjoner av IT-systemer, excelark, telefonsamtaler og lokal kunnskap. Det fungerer, helt til det ikke gjør det lenger. Risikoen for dobbeltbookinger, dårlige utnyttelsesgrad, feil disponering og unødvendig administrasjon er betydelig.

Av den grunn er Kyneo utviklet av Kynningsrud-konsernets eget IT-selskap med samme navn. Det er i den operative hverdagen hos oss i Nordic Crane løsningen virkelig har blitt formet. Systemet er utviklet og testet i tett samarbeid med våre koordinatorer, ledere og personer som jobber i drift. Et helt bevisst valg har vært at det skal være et verktøy som faktisk fungerer i hverdagen.

– Hovedmålet har vært å gjøre kompleks planlegging enkel i praksis. Vi ønsket å samle maskiner, utstyr og mennesker i ett system som gir full oversikt i sanntid og som faktisk fungerer i en travel driftshverdag, ikke bare på papiret, sier Mats Schweder og Karl Henrik Wilhelmsen, som er hjernene bak Kyneo.

To menn sitter ved et møtebord med hver sin pc og smiler fornøyd

Karl-Henrik Wilhelmsen og Mats Schweder

Alt på ett sted

Resultatet er et moderne og intuitivt planleggingsverktøy som samler alle ressurser på ett sted. Vi får til enhver tid oversikt over oppdrag, tilgjengelige maskiner, biler, utstyr og personell. Systemet gjør det enklere å sette inn riktig ressurs på riktig oppdrag. Kyneo gir bedre kontroll på kapasitet, og ivaretar også arbeidsordre, dokumentasjon og oppfølging mot kunden i tillegg til lønn og fakturering. Alt på ett sted.

Gevinsten vi får handler ikke bare om effektiv drift. Systemet gir også ledelsen bedre styringsinformasjon. Og kundene vil oppleve mer presise leveranser og økt forutsigbarhet.

– Kyneo er et viktig steg mot mer strukturert og forutsigbar drift. Vi får bedre oversikt over kapasitet og kompetanse på tvers av land og lokasjoner, noe som samlet sett øker effektiviteten og gir riktig beslutningsgrunnlag for ledelsen av selskapene. Og ikke minst enda mer fornøyde kunder, sier Morten Heli-Hansen som leder Nordic Crane.

Middelaldrende mann med mørkt hår i blazer står smilende foran en bakgrunn med hav

Selges også eksternt

Gjennom samarbeid innenfor Kynningsrudgruppen er det nå utviklet et attraktivt produkt som også tilbys eksterne kunder. Behovet for smartere ressursplanlegging er langt fra unikt for kranbransjen. Virksomheter innen for eksempel transport-, logistikk- og servicebransjen står ofte overfor de samme utfordringene. Vi i Nordic Crane er stolte av å ha bidratt til utviklingen av et system utviklet for virkeligheten, av folk som kjenner den. Systemet vil kunne gi mange bedrifter en bedre hverdag.