Gleden er å være til nytte!

Forsiktig optimisme

Når jeg ser gjennom dette vinternummeret av KynningsrudNytt blir jeg imponert over hvor mye som foregår i konsernet. Vi er i konstant utvikling. Vi arbeider i hele Skandinavia, og jobber med alt fra små, enkle løft til store komplekse prosjekter, vi utvikler nærings- og boligprosjekter og vi tar totalentrepriser i Kynningsrud Bygg.

Vi blir stadig mer digitale og innovative i løsningene vi iverksetter for å drifte virksomhetene. Jeg er imponert og stolt over aktiviteten som skapes og den innsatsen som alle legger ned.

Fortsatt krevende marked

Selv om aktiviteten er høy, er markedet innenfor byggesektoren krevende. I sommernummeret av KynningsrudNytt tok jeg opp viktigheten av at Kynningsrudgruppen er godt differensiert og at det styrker konsernets stabilitet i urolige tider. Nå ser vi med tydelighet at dette styrker oss. Etter noen år med tungt byggemarked i Sverige samt svakt nærings- og boligmarked i hele Skandinavia, ser vi nå at vi trolig har vært gjennom konjunkturbunnen i det svenske markedet. Kynningsrud Bygg i Sverige har god utvikling, og vi er forsiktig positive for 2025.

Vi ser også at det begynner å løsne i utviklingen av næringseiendom, og vi er spesielt glade for at vi har flere prosjekter med oppstart i 2025. Innenfor boligmarkedet i Göteborg, som er vårt kjerneområde innenfor for boligutvikling, ser vi også at en svak optimisme begynner å bre seg.  
Men kranvirksomheten, som har hatt god utvikling de siste årene, er nå i motsatt ende av konjunkturen. Nordic Crane befinner seg i et svakt marked i hele Skandinavia og vi forventer at det vil vedvare gjennom hele 2025.

Utsikter framover

I Sverige begynner de kraftige rentekuttene som er gjennomført i år å ha god effekt og bidrar til økt aktivitet. Jeg tror vi har vært gjennom bunnen i bygge- og eiendomsbransjen i Sverige i 2024, og at det er en svak optimisme inn i 2025.

I Norge håper vi at bunnen av bygge- og anleggsmarkedet er nådd i 2025, slik at aktiviteten igjen tar seg opp i 2026. For at det skal slå til må vi ha hjelp fra sentralbanken med store rentekutt i Norge på lik linje med resten av Europa. Om det ikke skjer vil aktiviteten i byggenæringen være vedvarende lav også i 2026.

Tiden vi lever i er på mange måter mer usikker enn noen gang, og media flommer over av negative konflikter fra alle verdens hjørner. Da er det ekstra viktig å ta vare på hverandre på arbeidsplassen med godt samhold og bra arbeidsmiljø, og viktig at vi benytter juledagene sammen med familie og venner som står en nær.

Jeg ønsker dere alle en riktig god jul og godt nytt år, og vil takke for året som har gått.

Den som får være med på å utvikle og modernisere samfunnet opplever jobben sin som meningsfylt og seg selv som privilegert.

Gleden er – å være til nytte
Pål Kynningsrud,
konsernsjef i Kynningsrudkonsernet